Fakultet dramskih umjetnosti, 07.04.2016
Sinoć (06.04.2016.) je na Akademiji dramskih umjetnosti u Zagrebu, premijernim izvođenjem sedam dramskih komada na temu pravde, predstavljen do sada najveći regionalni projekat fakulteta dramskih umjetnosti.
U sklopu 10. KRADU – Pozorišne revije FDU, u dvorani F22 okupili su se studenti čak sedam fakulteta dramskih umjetnosti iz zemalja regiona: Akademije za gledališče, film i televizijo iz Ljubljane, Fakulteta dramskih umetnosti iz Beograda, Akademije umetnosti Univerziteta iz Novog Sada, Akademije scenskih umjetnosti iz Sarajeva, Fakulteta dramskih umjetnosti sa Cetinja - Univerziteta Crne Gore, Fakulteta za dramske umetnosti iz Skoplja i Akademije dramske umjetnosti iz Zagreba, kako bi premijerno izveli omnibus pozorišnih predstava objedinjenih pod naslovom „Projekat: Pravda“.
Ovaj jedinstveni projekat započeo je 2013. godine na inicijativu zagrebačke ADU osnivanjem Regionalne mreže akademija (Slovenija – Hrvatska – Srbija - Bosna i Hercegovina – Makedonija – Crna Gora) s ciljem povezivanja studenata pozorišnih i filmskih akademija sličnog govornog područja, što je predstavljalo važan korak u izgradnji kulturne saradnje između zemalja bivše Jugoslavije. Tokom protekle dvije godine, sedam međunarodnih umjetničkih timova na akademijama pripremalo je pojedinačna izvođenja studentskih dramskih tekstova odabranih takmičenjem, a ovog aprila su se okupili u Zagrebu, kako bi sve objedinili u upečatljiv pozorišni omnibus.
Četrdesetak studenata glume sinoć se predstavilo predstavama dramskih tekstova: “Čačkalica“ Kristine Bojanić u režiji Tamare Damjanović, „Ne čujem pečat, Josipe“ Borna Vujčića u režiji Marka Jovičića, „Popokatepetl“ Sare Radojković u režiji Mirka Radonjića, „Šah-mat ljubavi moja“ Mile Jovanović u režiji Sare Lucu, „Terapija“ Mirze Skenderagića u režiji Dragane Stojčevske, „To sam ja, Brecht!“ Balše Počeka u režiji Dine Pešuta, te „Zezanjem“ Dine Pešuta u režiji Irfana Avdića. Svaka predstava na svoj način, baveći se pojmom pravde i šta on za nas znači, ponudila je 'odgovore' u dijapazonu od duhovitih svakodnevnih situacija do ozbiljnih preispitivanja problema duboko ukorijenjenih u društvu ovih prostora.
U cijeli projekat premijernih izvođenja bilo je uključeno osamdesetak studenata i mentora umreženih akademija.
Konceptom kakav do sada nije viđen na našim studentskim pozorišnim festivalima, sjajnim izvođenjem ovog kreativno i produkcijski vrlo zahtjevnog zadatka, studenti sedam akademija pokazali su kako nijesu samo budućnost, već su itekako uzbudljiva sadašnjost umjetnosti i kulture na ovim prostorima, potvrdivši da im treba pružiti još više ovakvih mogućnosti za susrete i međusobnu saradnju.
Studenti sa FDU Cetinja koji su učestvovali u projekti bili su: Mirko Radonjić koji je režirao tekst Popokatepetl, zatim Balša Poček, koji je autor dramskog teksta To sam ja, Brecht, i studenti glume Jelena Đukić, Maša Labudović, Jovan Dabović i Filip Đuretić, koji su igrali u komadu Čačkalica, i studentkinja Produkcije Jelena Odalović.
04.10.2020
Fakultet dramskih umjetnosti
02.10.2020
Fakultet dramskih umjetnosti
30.09.2020
Fakultet dramskih umjetnosti
27.09.2020
Fakultet dramskih umjetnosti
26.09.2020
Fakultet dramskih umjetnosti
24.09.2020
Fakultet dramskih umjetnosti
24.09.2020
Fakultet dramskih umjetnosti
24.09.2020
Fakultet dramskih umjetnosti
24.09.2020
Fakultet dramskih umjetnosti
18.09.2020
Fakultet dramskih umjetnosti