Institut za biologiju mora, 26.06.2020
Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore organizovalo je danas promociju aktivnosti koje su prethodnih šest mjeseci sprovedene u cilju rehabilitacije pješčanih dina u Crnoj Gori u zaleđu Velike plaže u Ulcinju. Danas je javnosti prezentovane obnovljene dine na lokaciji neposredno iza kupališta Evropa beach.
“Ovaj pilot projekat, prvi ove vrste na Velikoj plaži i u Crnoj Gori, realizovan je u okviru projekta WELCOME, koji se finansira iz Programa prekogranične saradnje za Italiju, Albaniju i Crnu Goru, a pored Velike plaže, projekat predviđa obnovu i zaštitu dina i ovim zemljama, od strane albanske Nacionalne Agencije za obalu i opštine Leće”, navode u JP Morsko dobro.
U Crnoj Gori, projekat WELCOME sprovode Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom i Univerzitet Crne Gore – Institut za biologiju mora iz Kotora u saradnji sa partnerima iz Italije i Albanije.
“Aktivnosti na zaštiti i revitalizaciji pješčanih dina na odabranoj lokaciji na Velikoj plaži u Ulcinju, koje su sprovedene odnosile su se na: rehabilitaciju i biološku restauraciju pješčanih dina kroz nasipanje pijeska, obnavljanje specifične flore koja prirodno nastanjuje ovo područje i postavljanje zaštitnih konstrukcija koje doprinose prirodnom formiranju dina; postavljanje zaštitnih konstrukcija za očuvanje pješčanih dina (drvenih ograda i pasarele) čiji je dizajn izabran putem nagradnog konkursa za arhitekte; izradu i postavljanje umjetničkih instalacija izrađenih od prirodnog i obrađenog drveta sakupljenog tokom akcija čišćenja plaža, a koje su izabrane na javnom pozivu za umjetnike i nevladine organizacije i opremanje područja informativno-edukativnim tablama, klupama i kantama za otpatke”, ističu oni-
Pješčane dine u svom prirodnom obliku nastaju u zaleđu plaže deponovanjem pješčanog nanosa, zbog čega imaju ulogu u očuvanju stabilnosti plaže od erozije.
Pored toga, na ovim područjima raste izuzetno rijetka vegetacija, pa se na djelovima Velike plaže gdje su dine očuvane, mogu naći biljke zaštićene domaćim zakonodavstvom i EU direktivama.
“Uspješnost ovog projekta, koji je danas predstavljen od izuzetne je važnosti kako za Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom, tako i za sve institucije u Crnoj Gori koje se staraju o životnoj sredini, i ujedno predstavlja matricu po kojoj ćemo nastaviti da u saradnji sa korisnicima plaža vratimo izvorni, prirodni ambijent Velike plaže”, ističu u Morskom dobru.
Umjetničke instalacije zajedno sa drvenim ogradama, pasarelom i ostalom opremom, koje su dizajnirane i postavljene od strane ekoloških nevladinih organizacija NVO “Naša akcija”, NVO “CEPS” i NVO “Green Net” doprinose zaštiti ugroženih djelova pješčanih dina kroz podizanje svijesti javnosti o otpadu iz mora i značaju dina, što predstavlja i jedan od ciljeva projekta “WELCOME”.
Podsjećamo da je projekat “WELCOME” (WatEr LandsCapes sustainability thrOugh reuse of Marine littEr – Održivost vodenih pejzaža ponovnom upotrebom otpada iz mora) usmjeren na održivo upravljanje otpadom iz mora kao i na jačanje prekogranične saradnje, a sve u cilju rješavanja problema otpada iz mora koji je sve izraženiji na ovom području.
“Aktivnosti ovog projekta su usmjerene na uklanjanje otpada sa plaža, monitoring otpada iz mora kao i obnavljanje i zaštitu pješčanih dina korišćenjem drvenog otpada sakupljenog sa plaža”, navode u JP Morsko dobro.
Izvor: CDM
05.08.2020
Institut za biologiju mora
18.12.2018
Institut za biologiju mora
25.09.2020
Institut za biologiju mora
03.09.2020
Institut za biologiju mora
21.08.2020
Institut za biologiju mora
14.08.2020
Institut za biologiju mora
05.08.2020
Institut za biologiju mora
20.07.2020
Institut za biologiju mora
19.07.2020
Institut za biologiju mora
15.07.2020
Institut za biologiju mora