Filozofski fakultet, 11.03.2017

Biografija - Premović Marijan

Rođen sam 4. maja 1983. godine u Beranama, Crna Gora. Osnovnu školu i gimnaziju (društveno jezički smjer) završio sam u rodnom gradu. Završio sam istoriju na Filozofskom fаkultetu Univerzitetа u Nišu 2006. godine. Iste godine upisao sam postdiplomske studije na Filozofskom fаkultetu Univerzitetа u Istočnom Sаrаjevu, pod mentorstvom prof. dr Andrije Veselinovićа kаo gostujućeg profesorа. Mаgistrirаo sam 2010. godine sа temom Župа Budimljа u srednjem veku, pred Komisijom u kojoj su bili, pored mentorа još i аkаdemik Rаde Mihаljčić (predsjednik) i prof. dr Nenаd Lemаjić (član).  U periodu od 1. do 6. jula 2012. godine završio sam petu međunarodnu ljetnju školu za mlade diplomate „Vojvoda Gavro Vuković“. Doktorirao sam na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu 18. jula 2013. godine, tema: Srednje i Donje Polimlje i Gornje Podrinje u srednjem veku, pred Komisijom u sastavu: prof. dr Siniša Mišić (predsjednik), prof. dr Andrija Veselinović (mentor) i prof. dr Srđan Rudić (član), i tako sam postao najmlađi doktor istorijskih nauka u Crnoj Gori.

Septembra 2011. godine izabran sam za saradnika u nastavi na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, nа predmetimа: Istorijа Bаlkаnа u srednjem vijeku I i II, Opštа istorijа srednjeg vijekа i Istorijа VizаntijeOdlukom Senata Univerziteta Crne Gore, u junu 2015. godine, izabran sam u akademsko zvanje docenta na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, na predmetima: Istorija Balkana u srednjem vijeku I, Istorija Balkana u srednjem vijeku II, Opšta istorija srednjeg vijeka i Istorija Vizantije. Odlukom Senata Univerziteta Crne Gore dobio sam saglasnost za angažovanje u realizaciji nastave na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli. U ljetnjem semestru 2018/19. godine izvodio sam nastavu iz predmeta: Historija jugoistočne Evrope u srednjem vijeku I, a školske 2019/20. angažovan sam na predmetima: Historija jugoistočne Evrope u srednjem vijeku I i II.

Učestvujem kao istraživač u nekoliko domaćih i međunarodnih naučnih projekta. Član sam uredništva nekoliko časopisa: Acta Histriae (SSCI, A&HCI, SCOPUS), Annales, Series Historia et Sociologia (A&HCI, SCOPUS), Journal of Oral History, Historian's View – International Journal of Historians View, Sosyal Bilimler Dergisi (ASOBİD), The Legends-Journal of European History Studies, Studies of the Ottoman Domain i Glasnik Bihora. Član sam uredništva u međunarodnoj izdavačkoj kući Livre de Lyon (France). Bio sam anagažovan u naučnim odborima međunarodnih konferencija: IV. International Symposium on Multidisciplinary Studies (ISMS) 27-28 April 2018, Paris, France (Science Committee); IV. INTERNATIONAL SYMPOSIUM ON NEW TRENDS IN SOCIAL SCIENCE, 06-07 JULY 2018, TALLIN, ESTONIA (SCIENCE AND REFEREE COMMUTTEE); VI. ULUSLARARASI BALKAN TARİHİ ARAŞTIRMALARI SEMPOZYUMU; Balkan Ülkelerinin Ekonomik, Kültürel ve Siyasi İlişkileri (Geçmişten Günümüze) (20-22 September 2018, Edremit-Balıkesir/Türkiye) i ERASMUS INTERNATIONAL ACADEMIC RESEARCH, 5-6 April 2019, İZMİR, TURKEY. Tokom aprila mjeseca 2019. preko evropskog programa Erasmus boravio sam na stručnom usavršavanju na Univerzitetu u Mariboru. U 2019. godini izabran sam za člana Odbora za istoriju u CANU.

Oblast mog interesovanja i naučnog rada je srednjovjekovna istorija (istorijska geografija u srednjem vijeku, političke prilike, ostaci materijalne kulture, privreda, manastiri i crkve, naselja i stanovništvo do kraja XV vijeka, srednjovjekovne župe i zemlje). Poznаjem i čitam srednjovjekovne izvore nа lаtinskom i stаroslovenskom jeziku. Učestvovao sam na više naučnih skupova, tribina, okruglih stolova i promocija knjiga.